shutterstock_319599989.jpg
 

Ako byť fit cez Vianoce

Vianoce sú sviatky pokoja, lásky, dobrého jedla a hlavne oddychu. Avšak čoraz častejšie sa stáva hitom nielen Vianoc kult tela a zdravého životného štýlu. Ľudia namiesto vysedávania pred televízormi absolvujú vianočné maratóny, triatlony, športové súťaže. „Fitká“ praskajú vo švíkoch a namiesto orechových rožkov v domácnostiach rozvoniava čerstvé ovocie, „raw“ koláčiky, bezlepkové orechové rožky, zelerový šalát namiesto majonézového, prípadne pečený losos nahrádza vysmážaného kapra.

Posledné dva roky som aj ja so svojimi priateľkami pristihla na Štedrý deň behať „vianočnú desiatku“, prípadne sme zašli do našej obľúbenej „posilňovne“ Red Royal crossfit (RRCFT) na vianočnú crossfitovú omšu. Tu nám vždy starostlivý tréneri pomohli vypotiť všetky vianočné neduhy. Ak nepatríte k „bio“ vyznávačom Vianoc, skúste byť fit športom.

Ako na to nám poradil Dominik Hopjak. Dominik je kvalifikovaný tréner, ktorý nám poradil ako sa v čase Vianoc zbaviť napríklad napapaného bruška, ovisnutého zadku, alebo ako spevniť stehná. Pre tých ktorí by chceli získať silu a natrénovať si vytrvalosť a intenzitu sú Dominikove rady ideálnym spôsobom ako začať.

Ahojte, stretávam sa s mnohými ľuďmi, ktorí ma zasypavajú otázkami - čo a ako majú cvičiť aby si udržali štíhlu postavu, aby očistili brucho od prebytočného tuku, zlepšili výkon atď… Ja im za každým odpovedám,


Ide o jednoduchú matematiku - mať vačší mínus ako plus

Základom úspechu redukcie hmotnosti je jednoduchý vzorec : prijať menšie množstvo kalórii ako vydať. Regulovať tento základný vzorec vieme dvoma spôsobmi - buď sa zamerať na znižovanie prijatých kalórii a to vo forme správneho nastavenia stravovania a vo forme výberu zdravých potravín. Druhý spôsob je zamerať sa na maximalizáciu výdaja kalórii prostredníctvom rôznych pohybových a športových aktivít. V tomto prípade si môžme dovoliť nesledovať až tak striketne jedálniček .. Ja odporúčam držať sa zdravého stredu tzn. držať si 80% disciplínu v stravovaní a taktiež dodržiavať pravidelnú pohybovú aktivitu.

Na začiatok by sme si mali pripomenúť ako je to vlastne so zásobami tukov. Treba si uvedomiť, že percento telesného tuku sa definuje ako jedno číslo - ktoré udúva celkové množstvo tuku v celom tele. Preto je milná predstava, že ak budem cvičiť lokálne cviky na danú problémovú partiu, že práve tam mi ubudnú tukové bunky ( napr. skracovačky alebo iné cviky na brucho - zmizne mi faldička okolo pupku. )

Podstata spalovania túkov je o naštartovaní metabolizmu.

Čo je to Metabolizmus? - Látková premena alebo metabolizmus (z gr. metabolismos – zmena) je súbor všetkých biochemických zmien chemických zlúčenín v živých organizmoch a bunkách.
Pod pojem metabolizmus zahŕňame všetky chemické procesy, ktoré prebiehajú v tele za účelom vytvorenia energie, aby udržiavali základné funkcie.


Potrava, ktorú zjete, sa v črevách rozštiepi na malé chemické látky, ktoré sa absorbujú do krvi. Telo využíva z jedla niektoré chemické látky, aby ich zapracovalo do svalov, kože, kostí a mnohých iných tkanív. Časť z týchto látok sa chemickým procesom premení na energiu. Táto energia udržiava človeka v pohybe, udržiava telesnú teplotu, udržiava vytváranie a obnovu tkanív v tele. Hneď, ako je to možné, niektoré z týchto chemických látok sa uložia do zásoby, aby sa mohli použiť v čase, keď to bude potrebné – tuk je zásobárňou chemických látok, z ktorých sa vytvorí energia v období, keď je príjem potravy nedostatočný alebo je zýšený výdaj energie. Rastový hormón je jeden z mnohých hormónov potrebných na udržanie zdravého metabolizmu. Keď máte nedostatok RH, metabolizmus sa naruší. Telo si ukladá viac tuku, ako je normálne a vytvára menej svalov.

Metabolzmus vieme naštartovať - pohybovou aktivitou alebo prijmom potravy. Preto moje odporúčania sú držať si pravideľnú pohybovú aktivitu (4x do týždňa) so 60% aerobním charakterom (behy, bicykel, plavanie, veslo), nezabúdať na zvyšných 40% ktoré by mohli byť siloveho alebo silovo-vytrvalostného charakteru (pošilňovacie cvičenia s vlastnou váhou, činkami). Pri dlhodobom pravideľnom dodržiavaní pohybovej aktivity sa ako adaptačná zmena - zvýši pokojový metabolizmus cvičenca o 10% až 15% - čo v konečnom dôsledkú má za výsledok zvačšený energetický výdaj aj mimo tréning.

Dalším odporúčaním, je neobžierať sa v jednej/dvoch mega veľkých porciách jedla za deň - ale rozkúskovať si tento energetický príjem na viacero menších. Taktiež večerné hodovanie vynechať a ísť spať s prázdnym bruchom.